اسلام ناب--توحید کلمه

مبارزه، علم است(سخن کلیدی رهبری در دیدار خصوصی با دست اندرکاران خبرگزاری ایرنا در سال 73)

اسلام ناب--توحید کلمه

مبارزه، علم است(سخن کلیدی رهبری در دیدار خصوصی با دست اندرکاران خبرگزاری ایرنا در سال 73)

اسلام ناب--توحید کلمه
با سلام
کومونیست ها حرفهای بی ربط زیاد دارند،‌اما این یک جمله شان حرف درستی است که می گفتند:"مبارزه علم است." یعنی اول باید دوست و دشمن را درست شناخت، جبهه آنها را از هم تفکیک کرد،‌سپس مبارزه را آغاز کرد.(کلیدی ترین جمله رهبری در دیدار خصوصی با دست اندر کاران خبرگزاری جمهوری اسلامی در سال 73)
برای تشریح جمله بالا که رهبری عزیز از کومونیست ها آن را نقل کرده و همچنین جهت تعریف فلسفه وجودی این وبلاگ اشاره می کنم به گفتار زیر از معظم له در سال 88:
اگر بصیرت نداشته باشید، دوست را نشناسید، دشمن را نشناسید، یک وقت می بینید که آتش توپخانه تبلیغات شما و گفت و شنود شما و عمل شما، به طرف یک قسمتی است که آنجا، دوستان مجتمع اند نه دشمنان
***
و اما درباره محتویات این وبلاگ و مقالات و مطالب آن باید این نکته را متذکر شوم کلیه مطالبی که در این سایت مشاهده می کنید قالبا با ذکر منابعی همراه شده اما اساس و شالوده همه شان مبتنی بر برداشت های شخصی و تحلیلهای شخصی خود این حقیر می باشد. و لذا باید عنایت داشته باشید مطالب و مقالات نگارش شده در این فضا، ابداً و اصلا به صورت کپی-پیست از سایت ها و کتب مختلف نیست و ذکر منبع در ذیل مطالب این وبلاگ برای این است تا بدانید جرقه نوشتن مقالات مذکور از کجا در ذهن این حقیر زده شده است، فقط همین!!!
شادی روح شهدا، امام شهدا، صلوات....
طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات

پس از افزایش تعداد مسیحیان و رسمیت بخشی کنستانتین، امپراطور روم به آیین مسیح، اهمیت کلیسا در غرب افزایش یافت. این نقطه از تاریخ، آغاز دوره ای از آزادی های مذهبی و احساس راحتی برای مسیحیان و اربابان کلیسا بود. اما این زمان برای همیشه تداوم نیافت و سرانجام تضادهای اصلی و   عمده ای عمدتا سیاسی- بین کلیساو دولت (که قبل از شکل گیری کلیساها نیز وجود داشت) بروز و ظهور پیدا کرد. تمام تاریخ قرون وسطی صحنه کشاکش های این دو ارگان سیاسی بوده است. صحنه ای که گاه پیروز آن پاپ و گاه امپراطور (و سپس فئودال یا پادشاه) بوده است. مسائلی مانند مالیات های دولتی و ارجحیت سیاسی، آغازگر اختلافات بین این دو ارگان بوده است. اینکه اگر تصمیمات و دستورات پاپ با دستورات امپراطور در مواقعی در تضاد باشند، حق با کدام یک از ایشان است تا رنسانس، درگیری لاینحلِ میان کلیساو دولت را رقم زد. باید توجه داشت که کلیساها با کمک دولت ارج و قدرت یافتند، دولتی که مسیحیت را از سر انگیزه ها و مطامع سیاسی (نه مذهبی) پذیرفت.

اما ریشه این مسئله -تضاد- بسیار حائز اهمیت است. نظر به اینکه همواره در نظریات گوناگون در قرون وسطی، حال چه آنها که حق را در همه امور به پاپ، چه آنها که این حق را به دولت و چه آنها که چنین حقی را مشترکا به هر دوی آنها می دادند، دولت نهادی غیر دینی و مسئول مسائل دنیایی و کلیسا نهادی دینی و مسئول تربیت روحانی فرض می شده است باعث شد که نه تنها تضاد بین این دو مرکز سیاسی هیچگاه حل نشود، بلکه نهایتا منجر به انحراف عمیق عقیدتی در آیین حضرت مسیح و افول قدرت پاپ گردد.

در اسلام این آیین مبین و آسمانی، ارگانهای حکومتی همواره نهادی دینی و توأمان مسئول ساماندهی به مسائل دینی و دنیایی بشر (البته تحت نظارت مقامات روحانی) فرض شده اند. اساس دولت از منظر اسلام برآمده از خود دین بوده است و نه چیزی منفک از آن و با کمک آن است که تشکیل و اداره می شود. با این طرز دید نباید تضادی میان دولت و ناظر آن مقام روحانی- فرض شود.

جهت حسن ختام مقال مشهود، جمله ای زیبا نقل می کنیم:«صد و بیست و چهار هزار پیامبر خون دل خوردند تا جمهوری اسلامی، امروز شکل بگیرد و سرپا بایستد» -دکتر حسن عباسی-

منبع:چکیده ای تحلیلی از کتاب "تاریخ فلسفه غرب از آغاز تا سده های میانه" اثر "عبدالرحمن عالم"

<

نظرات  (۱)

با سلام
مطلبی که ارائه نموده اید، مسئله بسیار مهمی است که باید نقش آن در شکل گیری نهضت رنسانس در اروپا و ایجاد انقلابات فکری در اندیشه متفکرین جهان غرب و شکل گیری تمدن نوین غربی، مورد بررسی موشکافانه قرار گیرد.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی